Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzychodzie będzie kontynuował zadanie ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego w ramach rządowego programu "Za życiem"

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Międzychodzie będzie kontynuował w latach 2022 – 2026 zadanie ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na obszarze powiatu w ramach rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

Do zadań ośrodka należeć będzie:

1) udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;

2) wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;

3) wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;

4) organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka, oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.

Wsparcie ośrodka  skierowane jest też do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto działania ośrodka adresowane będą do dzieci i młodzieży posiadających  opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy o systemie oświaty.

Na realizację powyższego zadania Powiat Międzychodzki otrzymał dotację w wysokości 422.400 zł, co umożliwi w każdym roku realizację blisko 680  godzin zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz 120 godzin konsultacji i wsparcia specjalistycznego dla rodzin.

Bliższe informacje można uzyskać w sekretariacie SOSzW w Międzychodzie, przy ul. św. Jana Pawła II 6b, tel. 95 748 36 48 lub 697 977 133.